Előnyben részesítik a lányokat?

Szófogadó gyerek = kevesebb stressz a szülőknek
A „Psychological Bulletin” szaklapban megjelent tanulmányban közel 20 000 résztvevő adatait vizsgálták. A kutatók figyelembe vették a gyermekek személyiségjegyeit, testvérsorrendjét és nemét.
Eredmény: Mind az anyák, mind az apák hajlamosak a lányaikat előnyben részesíteni.
A kutatók szerint a szülők számára egy könnyen kezelhető, szófogadó gyermek kevesebb stresszt jelent. Mivel a lányok általában jobban kommunikálnak, és már hároméves korban kétszer akkora szókincsük lehet, mint a fiúknak, ez megkönnyítheti a szülőkkel való kapcsolatukat.
A kivételezett gyermekek sikeresebbek, de nagyobb nyomás alatt állnak
Alexander Jensen, a tanulmány vezetője szerint az előnyben részesített gyermekek általában mentálisan stabilabbak, sikeresebbek a munkájukban és tartósabb kapcsolataik vannak.
Ugyanakkor ez a gyerek nagy elvárásokkal és nyomással is szembesülhet.
Ezzel szemben azok a gyermekek, akik hátrányos helyzetben érzik magukat, hosszú távon alacsonyabb önértékeléssel küzdhetnek.
Ők gyakrabban tapasztalhatnak szorongást, depressziót, viselkedési problémákat. A kivételezés a szülőkkel való kapcsolatot is megterhelheti, és akár felnőttkorban is hatással lehet a családi viszonyokra.
A szülők sokszor észre sem veszik
A pszichológiában Parental Differential Treatment (szülői megkülönböztetés) néven ismert jelenség gyakran tudat alatt történik – magyarázza Laurie Kramer brit pszichológiaprofesszor.
„A szülők gyakran észre sem veszik, hogy kivételeznek egyik gyermekükkel” – mondta a BBC-nek.
Mi állhat ennek hátterében? A kedvenc gyermek könnyebben kezelhető. A szülők jobban tudnak vele azonosulni. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a szülők kevésbé szeretik a többi gyermeküket – csupán azt, hogy egyes gyerekekkel könnyebb vagy természetesebb a kapcsolatuk.
A kutatás szerint sok szülő tudat alatt kivételezik egyik gyermekével – gyakran a lányokkal vagy a szófogadóbb gyerekekkel. Bár ez a kedvenc gyermek számára előnyöket jelenthet, komoly érzelmi következményekkel járhat a háttérbe szoruló testvérek számára.
Fontos, hogy a szülők odafigyeljenek erre a jelenségre, és tudatosan igyekezzenek minden gyermekükkel egyformán bánni, hogy senki ne érezze magát mellőzöttnek.